/
RSS Feed
Kontunuacja tematów poruszanych w 12. odcinku TRIPOWER Podcast „Przełamując bariery z Marcinem Nagórkiem”. Tym razem dyskusja oparta jest na moich kilkumiesięcznych doświadczeniach z treningiem zawierającym więcej elementów szybkościowych. Jest to oczywiście szybkość widziana okiem triathlonisty-biegacza, nie 800-metrowca 🙂 Plusy, minusy, wątpliwości, wrażenia i pytania.
Wciąż nie wiem czy eksperyment się uda, ale z całą pewnością warto go kontynuować. Jeżeli chcesz wiedzieć dlaczego – zapraszam do wysłuchania rozmowy, bo Marcina Nagórka zawsze warto posłuchać.
To teraz pytanie odnośnie informacji z ok. 52 minuty podcastu.
Czy, jeśli robię trening interwałowy na bieżni (np. osiemsetki, kilometrówki, broken miles itp.), a tego samego dnia (godzinę-dwie później) trening obwodowy na siłowni (ćwiczenia siłowe na niezbyt imponującym ciężarze angażujące różne partie mięśni, w tym nogi, przeplatane z ćwiczeniami cardio), to niweczę tym samym skutki pierwszego treningu? Albo trening siłowy zrobiony „za jednym zamachem” bezpośrednio po interwałach na bieżni mechanicznej?
W podcaście chodziło mi/nam o krycie jednego bodźca innym. Najbardziej wyraźny przykład to godzina luźnego rozbiegania po interwałach.
W tym przypadku odpowiedź nie jest taka łatwa. Jeżeli organizm zaabsorbował trening to nie ma przeciwskazań do takiego postępowania.
Jak to sprawdzić? Chyba tylko eksperymentując. Jeżeli ta siłownia zabija świeżość na szybkich odcinkach, to bym wyeliminował nogi z obwodówki.
Kolejne pytanie dotyczy miejsca w planie/sezonie zajęć na siłowni. Im bliżej startów, tym bardziej bym był ostrożny z treningiem uzupełniającym. Część trenerów eliminuje wręcz trening siłowy w zasadniczym planie, ograniczając się tylko do fazy przygotowawczej, poprzedzającej plan.
Ilu zawodników, tyle racji 🙂
Bardzo dobry wywiad. Rzadko się zdarza, żeby dwoje inteligentnych rozmówców trafiło na siebie. A może to kwestia współczesnych mediów, gdzie nie ma czasu na tak długie rozmowy? Trafiłem tu przypadkiem i już się martwię, kiedy znajdę czas na wysłuchanie pozostałych 25. podcastów 😉
Dzięki Grzegorz! Mam nadzieję, że uda się znaleźć czas 😉